AMP Nedir?

AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder.

Web sitelerinin özellikle mobil cihazlarda hafif ve hızlı bir şekilde yüklenebilen web sayfaları oluşturmayı sağlamak amacı ile hazırlanan framework’tür.. Etiket Yöneticisi, standart web kapsayıcılarına benzeyen AMP kapsayıcılarını destekler.

blank

AMP ile uyumlu etiketler, Etiket Yöneticisi kullanılarak dağıtılabilir. Etiket Yöneticisi, AMP ile çalışacak şekilde tasarlanmış etiketlerin birçoğunu destekler.

AMP için Etiket Yöneticisi yüklemesi, web sayfalarındaki yükleme işlemine benzerdir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kısa adıyla AMP açık kaynak olması için html etiketlerinde yapılan ufak isim değişiklikleri ile tasarlanıp yazılmaktadır. Web yöneticisi araçlarındaki sayfalar taranarak meydana gelen hatalar da görülebilmektedir. Söz konusu AMP sayfalar Google’da mevcut bir önbellekte saklanıp ziyaretçilere çok daha yüksek hızda verilme imkanı sağlanmaktadır.

GOOGLE AMP ERİŞİMİ VE TEST

Webmaster Tools üzerinden Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil Sayfalar sekmesine giderek sitenizin AMP ile ilgili tüm işlemlerini takip edebilirsiniz. Tüm hataları ve detayları görebilirsiniz. Yapısal veri aracı üzerinden de web sitenizi test ettiğinizde hataları inceleyebilirsiniz. Yapısal veri aracı üzerinden test etmek için burayı inceleyebilirsiniz.

blank

ampproject.org adlı adresten Hızlandırılmış Mobil Siteler (AMP) hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.