web sitelerinde kullanılan reklam çeşitleri

Sadece metin: Popülerliği en fazla olan reklam tipi “metin” reklamlarıdır. Yüksek tıklanma oranları ile dikkat çeken bu tür reklamlar günümüzde en yaygın Google üzerinde ve Google’ın iş ortaklarında görüntülenen reklamlardır.

Standart grafik: İnternet reklamları denildiğinde akla ilk gelen reklam tipi “grafik”tir. GIF formatında olan bir ve birden fazla resmin veya grafiğin gösterim olanağını sağlayan bu reklamlar “standart banner” diye adlandırılmakta ve 468*60 piksel boyutlarında reklam penceresi olarak hazırlanmaktadırlar.

Sunum biçimlerine göre internet reklamları

Standart banner:
İnternet reklamlarının ilk günlerinde bir standart halini alan ve sıkça tercih edilen bu tip reklamlar, 468*60 piksel boyutlarındaki bir reklam alanında gösterilir. Bu türdeki bir internet reklamı GIF, JPG formatında hazırlanabileceği gibi Flash uygulamaları kullanılarak da hazırlanabilmektedir.

Dikey banner:  Standart banner reklamları ile özdeş olan bu  reklam türünde ise reklamın sunuş biçimi 120*600 piksel boyutlarındaki bir öğenin sayfaya dikey olarak yerleştirilmesi prensibine dayanmaktadır.

Pop-up reklam:  En popüler internet reklam türü olmasının yanında en çok tepki çeken reklam türü olan pop-up reklamlar, herhangi bir web sayfası yüklendiğinde, açılan sayfadan bağımsız olarak yeni bir pencere açılması temeline dayanmaktadır. Açılan bu yeni pencerenin boyutları oldukça değiskendir ve bu konuda bir standart yoktur. Kullanıcıların isteği dışında ortaya çıkmasından dolayı pop-up uygulamalarına karşı günümüzde birçok engelleyici program geliştirilmiştir.

Floating banner:
  Web sayfası üzerinde yaklaşık 10 saniye hareket eden ve daha sonra kaybolan veya küçülerek sayfanın bir köşesine yerleşen reklam çeşididir. Flash uygulamaları sayesinde hazırlanan bu tür internet reklamları ekran üzerinde değişik biçimlerde yer alabilmektedir.

Rollover banner: 
 468*60 piksel büyüklüğündeki standart bir reklam gibi görünen banner, fare isaretçisi ile üzerine gelinmesi durumunda asağıya doğru açılarak 468*240 piksel büyüklüğe ulaşır ve istenen mesaj bu geniş alanda daha rahat bir biçimde sunulur. En önemli avantajı, verilmek istenen asıl mesaj kullanıcıyı web sayfasına yönlendirmeden verilebilmektedir.

Showcase banner:
  300*250 piksel boyutlarındaki bu reklam tipi, değisik boyutları ile daha kolay bir biçimde dikkat çekebilmektedir. Yahoo! ve Hotmail kullanıcıları, e-posta hesaplarını kontrol ederken bu türdeki reklamlar ile sıkça karşılaşabilmektedirler.

Top-Roll banner: 
70*25 pixel gibi küçük bir pencere şeklinde açılan reklamlarda ise üzerine tıklandığında açılan bir pop up penceresi ile ilgili ürün/ hizmet hakkında bilgi verilmektedir.